Eesti ettevõtte GeneCode sai 16 miljoni euro suuruse rahastuse Parkinsoni tõve ravimiarenduseks
Me BIAs oleme alati rõõmsad, kui meil on võimalus toetada ettevõtteid, kes keskenduvad revolutsioonile oma sektoris. Eesti tervishoiutehnoloogia ettevõte GeneCode sai Euroopa Innovatsiooninõukogu EIC Acceleratorist 16 miljoni euro suuruse toetuse, et edendada Parkinsoni tõve ravimi arendamist. Koostöös Argobio’ga saadud rahastamine koosneb 1,7 miljoni euro suurusest grandist ja 14,3 miljoni euro suurusest omakapitali investeeringust. Tegemist on suurima summaga, mida Eesti ettevõttele on EIC Accelerator’i kaudu kunagi antud. Maksimaalne summa ühele projektile on 17,5 miljonit eurot.
BIA toetas GeneCode’i kogu taotlusprotsessi vältelnõustamisega, et kindlustada rahastuse saamine. Konkurents protsessis oli tihe, sest piiratud rahastamisvõimalustele kandideeris 551 ettevõtet 17 riigist. Lisaks on taotlusprotsess aeganõudev ning nõuab ulatuslikku ettevalmistustööd ja turu-uuringuid. Nendest väljakutsetest hoolimata on konkurents endiselt suur.
GeneCode töötab praegu välja ravimit, mis pidurdaks närvirakkude kängumist ja surma ning taastaks kängunud rakke.. Saadud rahalise toetuse abil kavatseb GeneCode jätkata inimkatsete läbiviimist. Kui kliinilised uuringud tõestavad ravimi ohutust ja tõhusust, võib see oluliselt muuta Parkinsoni tõve ravi. Keskendudes haiguse varajases staadiumis olevatele inimestele, võib ravi potentsiaalselt vähendada hilisemaid kulutusi. Prognooside kohaselt võib Euroopa Liit 2037. aastaks säästa aastas ligikaudu 5 miljardit eurot.
Parkinsoni tõbi on krooniline peaaju haigus, mis aja jooksul järk-järgult süveneb, mõjutades närvisüsteemi ja selle poolt reguleeritavaid kehafunktsioone. Esimesed sümptomid ilmnevad tavaliselt vanuses 50-80 aastat ning praegu ei ole haigusele teadaolevat ravi.