NOBALIS häkaton – innovatiivsete ideede hüppelaud toidutööstuse, biotehnoloogia ja -ressursside valdkonnas
Esimene NOBALIS häkaton toimus virtuaalselt 26. septembril 2022. aastal. Häkaton tähistas sel sügisel osalevate kõrgkoolide üliõpilastele ning akadeemilistele ja mitteakadeemilistele töötajatele suunatud NOBALIS-e ettevõtlus- ja innovatsioonivõimekuse arendamise programmi ametlikku käivitamist. Osalevad: Norra maaülikool, Läti maaülikool, Linnaeuse ülikool, Eesti maaülikool ja Rootsi põllumajandusülikool.
Häkatonile eelnes rida inspireerivaid lugusid kogenud ettevõtjatelt ja innovatsiooniekspertidelt, kes jagasid oma kogemusi idufirmade loomisel ja sisukaid nõuandeid ettevõtete kasvatamiseks. Lauri Reuter Nordic Food Tech VC-st mõtiskles oma kogemustest nii teadlase kui ka riskikapitalistina ning andis nõu, kuidas minna üle idufirma-maailma. Nemailla Bonturi Äio Tech‘ist jagas oma teekonda doktorandist iduettevõtjaks, kes sünteesib saepurust ja muudest tööstusjäätmetest toidu ja sööda koostisosi. Oma ettekandes soovitas ta osalejatel töötada kirega selle kallal, mis neile meeldib, kasutada mentoreid ja väljuda oma mugavustsoonist. Annsofie Wahlström tutvustas SLU Future Food platvormi, mille eesmärk on hõlbustada valdkondadevahelisi teadusuuringuid ja koostööd toidusüsteemide valdkonnas. Häkatoni inspireeriva osa lõpetas Niklas Hjelm SLU Venture Lab‘ist, kes rõhutas, et väga oluline on selgitada, miks sa oma ideed teostad ja levitada seda teistega üle maailma.
Üliõpilaste ideed tähelepanu keskpunktis
Kokku registreerus häkatonile 50 üliõpilast viiest ülikoolist kokku 30 originaalse ideega. Ürituse ajal oli tudengitel võimalus esitada oma esialgseid ideid 1-minutilise pitch‘i vormis, moodustada meeskonnad ja töötada koos mentoritega, et täpsustada, kuidas nad esitlevad oma visiooni toote või teenuse kohta toidutööstuse, biotehnoloogia või bioressursside valdkonnas.
Pärast NOBALIS-e häkatoni valis žürii hoolikalt välja seitse õpilasmeeskonda, ühe õpilaste ja töötajate segameeskonna ning kaks töötajate meeskonda, kes saavad osaleda oktoobrist kuni detsembrini 2022 tippspetsialistide kolmekuulises mentorlusprogrammis. Programm hõlmab lisaks kolmele intensiivsele arenduspäevale, mis on pühendatud ärimudeli arendamise ja rahastamise, jätkusuutliku tootearenduse ja MVP, turunduse ja müügi, (avaliku ja erasektori) rahakogumise ning pitch‘imise oskuste jaoks kohandatud töötubadele, ka keskendunud 1:1 mentorlust. Mentorlusprogrammi lõpus võistlevad meeskonnad demopäeval, kus nad esitlevad oma ajakohastatud ideid.