Kaksikpööre, rahvakeeli digi- ja rohepööre, on tänapäeva ettevõtluses üha tähtsam teema, mis mõjutab ettevõtete kestlikkust ja konkurentsivõimet. Digiüleminek tähendab uute tehnoloogiate ja digitaalsete lahenduste kasutuselevõttu, et muuta protsessid tõhusamaks ja soodustada innovatsiooni. Rohepööre seevastu keskendub keskkonnasõbralike ja jätkusuutlike lahenduste rakendamisele, aidates ettevõtetel vähendada oma ökoloogilist jalajälge ja toetada ringmajandust. Kaks pööret tulevad omavahel kokku kui digitaliseerimine ja targemad andmed toovad endaga kaasa või võimendavad keskkonnasäästu.
World Economic Forum (2022), image by Royal Schiphol Group and PA Consulting
Kaksiküleminekule mõtlemine on ettevõtetele üha olulisem, kuna lisaks ühiskondlikele ootustele, kehtestavad ka regulatsioonid järjest karmimaid keskkonnahoiunõudeid. Digi- ja rohepööre aitab ettevõtetel nende muutustega kohaneda ning pakkuda tarbijatele uuenduslikke ja keskkonnasõbralikke lahendusi. Väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel võib aga sageli olla keeruline leida selget teed alustamiseks või näha, kuidas need muutused, eriti suuremate investeeringute korral, võiksid neile konkreetselt kasuks tulla.
Twinnovationi projekt käivitati aasta tagasi just selleks, et aidata ettevõtetel digi- ja rohepöörde väljakutsetega toime tulla ja piiriülest koostööd tugevdada. Selle eesmärk on toetada Eesti ja Läti ettevõtteid keeruliste üleminekute läbimisel, pakkudes koolitusi, individuaalset tuge ja võimalust katsetada uusi lahendusi pilootprojektide kaudu. Osalevad ettevõtted on loonud kaksikpöörde tegevuskavad, mis aitavad samm-sammult ellu viia digi- ja rohepööret. Projekti koolitused ja mentorlus toetavad protessi aidates paremini mõista, kuidas tehnoloogilised ja jätkusuutlikud lahendused saavad äritegevust positiivselt mõjutada. Üks projektis osalev ettevõte on öelnud, et see projekt on muutnud nende kogu fookust, sundides neid rohkem mõtlema oma tegevuse keskkonnamõjule. Nad on juba hakanud pöörama rohkem tähelepanu innovatsioonile ja jätkusuutlikkusele. Eeldatavasti paraneb pärast projekti elluviimist nende arusaam keskkonnahoiust ja tehnoloogilistest uuendustest märkimisväärselt.
Twinnovationi projektijuht Mart Veliste: ”On olnud huvitavad viimased 12 kuud. Oleme kogu konsortsiumiga saanud palju teadlikkumaks kaksikpöörde nüanssidest. Mind on kõige enam innustanud see, kui näen et meie Läti ja Eesti väikeettevõtted ka reaalsuses on astunud või on astumas samme parema keskkonnahoiu suunas. Tooksin esile projekti raames loodud kaksikpöörde tegevuskavad, milles suuniseid andvad küsimused on aidanud ettevõtjatel vaadata oma firmat tervikuna ja mõelda mis on need kohad, kus saab ja kus on vaja astuda samme digitaliseerimise ja jätkusuutlikkuse suunas.”
Esimesed tulemused näitavad, kui oluline on ettevõtetele pakkuda personaalset ja praktilist tuge. Paljude jaoks on digi- ja rohepööre tundunud keerulise ja abstraktse kontseptsioonina, kuid Twinnovationi abil saavad ettevõtted juhiseid, uusi vaatenurki ja julgustuse. Piiriülese koostöö kaudu on võimalik õppida teineteise kogemustest ning leida inspireerivaid ja innovatiivseid lahendusi.
Kaie Tropp, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja projektijuht: “Twinnovationi projektis olen näinud, kuidas esialgu keerulisena tunduvad digi- ja rohepöörde sammud muutuvad selgemaks, kui ettevõtted saavad praktilisi tööriistu ja juhendamist. Tegevuskavad, koolitused ja mentorlus on aidanud ettevõtetel mõista, et digitaliseerimine ja jätkusuutlikkus pole mitte ainult vajalikud, vaid ka äriliselt kasulikud. Eriti väärtuslikuks pean võimalust õppida nii teistelt Twinnovaton projekti ettevõtetelt kui ka õppereisidel külastatud ettevõtete kogemustest. Piiriülene koostöö Läti ja Eesti vahel on aidanud leida inspireerivaid praktikaid ja ellu viia uusi ideid.”
Projekti rahastatakse INTERREGi Eesti-Läti piiriülese koostöö programmist 2021-2027 (ERF). Lisateave programmi kohta: https://estlat.eu/en
Comments are closed